Bez kategoriiwiedza

Historia Bilarda – kto i kiedy wymyślił tę grę?

Historia bilarda

Bilard to wbrew pozorom dość stara gra. Trudno jednoznacznie określić, kiedy i gdzie po raz pierwszy rozegrano partyjkę bilarda. Niektóre źródła wskazują na to, że nastąpiło to w XV w. we Francji, inne, że grę tę znali już starożytni, o czym pisał w swoim dziele np. William Szekspir.

Spis treści

    1. Gra w bilard – historia
      1. Emocje, szkody i nowy początek
    2. Historia bilarda i ciągłe ulepszenia
    3. Popularność bilarda

Jednak historia bilarda jest nie tylko długa, ale do tego wszystkiego bardzo ciekawa. Zatem koniecznie przekonaj się, jak dawniej wyglądała gra w bilarda i jak rozprzestrzeniła się po świecie.

Gra w bilard – historia

Przez to, że nie ma jednoznacznie ustalonej daty powstania gry w bilard, to powstało sporo legend i historii na ten temat. Wiele źródeł podaje, że popularność bilarda rozkwitła już w średniowieczu w XIII i XIV w. Jednak wtedy gra ta odbywała się na powietrzu i przybierała zupełnie inną formę. Celem rozgrywki było wbicie kuli pomiędzy poustawiane słupki i wykorzystywano do tego zakrzywiony kij. Przez to, że tak duży wpływ na grę miała zła pogoda, w XIV w. zdecydowano przenieść rozgrywki bilarda pod dach. Warto podkreślić, że tę grę najczęściej grywało duchowieństwo oraz arystokracja. Przeniesienie bilarda na salony okazało się sporym problemem.

Bilard historia

Emocje, szkody i nowy początek

Bilard wzbudzał tak wiele emocji, że najbardziej cierpiały na tym pięknie zdobione drewniane komody oraz inne meble, a do tego podłogi czy też różne ozdoby. Właśnie przez te wszystkie zniszczenia historia gry w bilard miała się wreszcie znacząco odmienić.

Król Francji Ludwik XI postanowił na dobre zakończyć męczący go już problem szkód związanych z grą w bilarda. Polecił nadwornemu stolarzowi Henry’emu de Vigne rozwiązanie tego problemu. Kreatywny stolarz zaprojektował stół, blat z bandami i zrewolucjonizował całkowicie tę grę. Skoro już nie grano na podłodze, to dawny, skrzywiony kij, także przestał spełniać swoją funkcję. Dlatego kolejnym wyzwaniem było stworzenie prostego kija. Co jeszcze warto wiedzieć o historii bilarda?

Kolejnym krokiem było odróżnienie tradycyjnego stołu, przy którym jadano posiłki od tego, który miał być wykorzystywany jedynie do gry w bilarda. Vigne rozwiązał to w taki sposób, że zdecydował się na pokrycie blatu materiałem, co szczególnie przypadło do gustu władcy Francji, gdyż wreszcie gra stała się cichsza.

Historia gry w bilard

Historia bilarda i ciągłe ulepszenia

Z czasem zaczęto naśladować pomysł Francuzów, dzięki czemu w kolejnych rejonach świata także budowano stoły do bilarda, które cieszyły się stale rosnącą popularnością. Nowy kij i miejsce gry sprawiły, że bile również musiały ulec zmniejszeniu. Następnie zaczęto dbać o to, by gra była bardziej komfortowa, a uderzenia precyzyjniejsze. Dlatego też powstały akcesoria bilardowe, np. przyklejane skórzane kapki na koniec kija. Z kolei w XIX wieku J. Carry rozpoczął kredowanie kija.

Zwrócono uwagę na to, że problemem są same bile. Przez zdecydowaną większość historii gry w bilarda były one wykonywane z drewna, przez co daleko było im do ideału. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazało się postawienie na kość słoniową, celuloid czy różne mieszanki, np. z wykorzystaniem glinki, a nawet metalu.

Popularność bilarda – historia, która się nie kończy

Jak widzisz, historia bilarda jest bardzo dynamiczna. Jego rozwój spowodował, że dziś na całym świecie ludzie grają w bilarda – od USA, po Polskę, Rosję czy Chiny. W międzyczasie powstało też wiele różnych odmian tej gry – snooker, karambol, ruska piramida czy ósemka. Sprawdź też, jak grać w bilard.

Polecane artykuły