Bez kategoriiwiedza

Historia Bilarda – kto i kiedy wymyślił tę grę?

Historia bilarda

Bilard to wbrew pozorom dość stara gra. Trudno jednoznacznie określić kto wymyślił bilard oraz kiedy i gdzie po raz pierwszy rozegrano partyjkę bilarda. Niektóre źródła wskazują na to, że nastąpiło to w XV w. we Francji, inne, że grę tę znali już starożytni, o czym pisał w swoim dziele np. William Szekspir. Jednak historia bilarda jest nie tylko długa, ale do tego wszystkiego bardzo ciekawa. Zatem koniecznie przekonaj się, jak dawniej wyglądała gra w bilarda i jak rozprzestrzeniła się po świecie. Spis treści

    1. Gra w bilard – historia
      1. Emocje, szkody i nowy początek
    2. Historia bilarda i ciągłe ulepszenia
    3. Popularność bilarda

Gra w bilard – historia. Kiedy powstał?

Przez to, że nie ma jednoznacznie ustalonej daty powstania gry w bilard, to powstało sporo legend i historii na ten temat. Wiele źródeł podaje, że popularność bilarda rozkwitła już w średniowieczu w XIII i XIV w. Jednak wtedy gra ta odbywała się na powietrzu i przybierała zupełnie inną formę. Celem rozgrywki było wbicie kuli pomiędzy poustawiane słupki i wykorzystywano do tego zakrzywiony kij. Przez to, że tak duży wpływ na grę miała zła pogoda, w XIV w. zdecydowano przenieść rozgrywki bilarda pod dach. Warto podkreślić, że tę grę najczęściej grywało duchowieństwo oraz arystokracja. Przeniesienie bilarda na salony okazało się sporym problemem.

Bilard historia

Emocje, szkody i nowy początek historii bilarda

Zarówno bilard jak i rodzaje bilarda wzbudzały tak wiele emocji, że najbardziej cierpiały na tym pięknie zdobione drewniane komody oraz inne meble, a do tego podłogi czy też różne ozdoby. Właśnie przez te wszystkie zniszczenia historia bilarda miała się wreszcie znacząco odmienić. Król Francji Ludwik XI postanowił na dobre zakończyć męczący go już problem szkód związanych z grą w bilarda. Polecił nadwornemu stolarzowi Henry’emu de Vigne rozwiązanie tego problemu. Kreatywny stolarz zaprojektował stół, blat z bandami i zrewolucjonizował całkowicie tę grę. Skoro już nie grano na podłodze, to dawny, skrzywiony kij, także przestał spełniać swoją funkcję. Dlatego kolejnym wyzwaniem było stworzenie prostego kija. Co jeszcze warto wiedzieć o historii bilarda? Kolejnym krokiem było odróżnienie tradycyjnego stołu, przy którym jadano posiłki od tego, który miał być wykorzystywany jedynie do gry w bilarda. Vigne rozwiązał to w taki sposób, że zdecydował się na pokrycie blatu materiałem, co szczególnie przypadło do gustu władcy Francji, gdyż wreszcie gra stała się cichsza.

Historia gry w bilard

Historia bilarda i ciągłe ulepszenia

Z czasem zaczęto naśladować pomysł Francuzów, dzięki czemu w kolejnych rejonach świata także budowano stoły do bilarda, które cieszyły się stale rosnącą popularnością. Nowy kij i miejsce gry sprawiły, że bile również musiały ulec zmniejszeniu. Następnie zaczęto dbać o to, by gra była bardziej komfortowa, a uderzenia precyzyjniejsze. Dlatego też powstały akcesoria bilardowe, np. przyklejane skórzane kapki na koniec kija. Z kolei w XIX wieku J. Carry rozpoczął kredowanie kija. Zwrócono uwagę na to, że problemem są same bile, które przez zdecydowaną większość historii gry w bilarda były wykonywane z drewna. Materiał ten powodował, że daleko było im do ideału. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazało się postawienie na kość słoniową, celuloid czy różne mieszanki, np. z wykorzystaniem glinki, a nawet metalu.

Popularność bilarda – historia, która się nie kończy

Jak widzisz, historia bilarda jest bardzo dynamiczna. Jego rozwój spowodował, że dziś na całym świecie ludzie grają w bilarda – od USA, po Polskę, Rosję czy Chiny. W międzyczasie powstało też wiele różnych odmian tej gry – snooker, karambol, ruska piramida czy ósemka. Sprawdź też, jak grać w bilard oraz poznaj triki bilardowe.

Polecane artykuły