wiedza

Rodzaje bilarda – różne odmiany gry i ich zasady

Każdy, kto choć raz odwiedził Klub Diament, rozumie, jaką sympatią darzymy bilard. Wiemy o nim naprawdę sporo, a skoro tak – pomyśleliśmy, dlaczego by nie podzielić się tą wiedzą? Dlatego omówimy dzisiaj rodzaje gry w bilard, ich pochodzenie, zasady, najróżniejsze odmiany i sprzęt wymagany do rozgrywki.

Spis treści

  1. Bilard – rodzaje gier z całego świata
   1. Bilard Angielski
   2. Bilard Francuski
   3. Bilard Rosyjski
  2. Bilard i jego odmiany poza Europą
   1. Bilard Amerykański
  3. Najbardziej oryginalne rodzaje gry w bilard

 

Bilard – rodzaje gier z całego świata

Sam bilard to ogromnie stara gra pochodząca z Azji. Do Europy dotarł już w średniowieczu – można znaleźć jego ślady w Niemczech czy Anglii. Jakie są kluczowe rodzaje gry w bilard, o których warto wiedzieć?

Dla ułatwienia podzielmy ja na początek na państwa, z których pochodzą. Każdy kraj ma swoje własne tradycje i dziesiątki pomniejszych odmian gry w bilard – dlatego zamiast wymieniać przypadkowe rodzaje, posortujemy je według korzeni.

Bilard Angielski

Bilard angielski jest zbliżony do amerykańskiego – różni się jednak zasadami, które często są nieco bardziej skomplikowane i zmniejszają dynamikę rozgrywki. Jeśli mowa o angielskich odmianach bilarda, na pewno trzeba wspomnieć o Cake i Snookerze. My skupimy się na tym drugim, jednym z najpopularniejszych.

 • Snooker: zasady tej gry wydają się proste, jednak rozgrywka jest naprawdę wyrafinowana. Snooker może być rozgrywany przez więcej niż dwóch zawodników – grających jako strony (czyli drużynowo) lub niezależnie. Każdy zawodnik ma za zadanie wbić jak najwięcej z 21 bili lub zdobyć największą wartość punktową. Do wyboru jest 15 czerwonych bili o wartości 1 punktu i 6 kolorowych – tu sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Żółta ma wartość 2 punktów, zielona – 3, brązowa – 4, niebieska – 5, różowa – 6, natomiast czarna, najważniejsza, 7. Wygrywa ten, który zdobędzie największą liczbę punktów, zatem trzeba dokładnie przemyśleć strategię. Więcej o tym, co to jest snooker i czym różni się od bilarda (tradycyjnego, amerykańskiego), pisaliśmy już na blogu.

rodzaje gry w bilarda

Bilard Francuski

W tradycyjnym francuskim bilardzie należy zwrócić uwagę na  wyjątkowy wygląd stołu. Nie posiada on łóz, czyli kieszeni (otworów na bile). Z reguły używa się niewielkiej liczby kul, na przykład trzech. Omówimy najważniejszy z francuskich odmian bilarda, czyli…

 • Karambol – każdy zawodnik ma swoją własną bilę rozgrywającą. Dla lepszego rozróżnienia jedna z nich ma narysowaną kropkę lub inny kolor – wówczas najczęściej zamiast białej jest żółta. Natomiast trzecia bila, zawsze czerwona, jest wspólna. Jak zatem wygląda rozgrywka, jeśli stół nie posiada łóz? Nazwa może już nieco podpowiedzieć – gra polega na wywołaniu jak największej liczby zderzeń (fr. carambolage). Zderzenie liczy się wówczas, gdy bila gracza dotknie dwóch pozostałych.

Bilard Rosyjski

W bilardzie rosyjskim stosuje się bile o dość dużym rozmiarze – ich średnica to zazwyczaj 60,3 lub 68 mm, podczas gdy pozostałe rzadko przekraczają w ogóle 6 cm. Z tego względu łuzy w stołach są nieco większe, mimo że wielkość stołu się nie zmienia. Różnica jest jednak na tyle niewielka, że wbicie bili może wydawać się trudniejsze. Jaki jest najpopularniejszy rodzaj gry w bilard w Rosji?

rodzaje gry w bilarda

 • Ruska piramida – na stole jest 15 białych, ponumerowanych bil ułożonych w trójkąt, oraz jedna w innym kolorze. Cel? Wbicie białych bili do łuzy poprzez zetknięcie jej z inną bilą. Wydaje Ci się, że to byłoby na tyle? Nic bardziej mylnego! Nawet ruska piramida ma jeszcze więcej odmian.
  • moskiewska piramidka – tutaj konieczne jest wbicie 8 bil przez każdego zawodnika. Jeśli zawodnik wbije do łuzy czerwoną bilę, przeciwnik może zdjąć ze stołu wybraną białą i schować ją do kieszeni. Za to w przypadku faulu będzie musiał ją oddać wraz z 1 punktem.
  • ruska piramidka – na stole znajduje się 15 bil białych, jedna czarna. Podczas rozegrania zawodnik stara się rozbić białe, wbijając przy tym czarną bilę do łuzy. Reszta odbywa się zgodnie z zasadami podstawowej gry, za każdą bilę otrzymuje się 1 punkt. Czarna bila po wbiciu nie wraca na stół, natomiast białe wracają. Wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 8 punktów.
  • petersburska piramidka – na stole znajduje się 15 bil białych, natomiast kijem uderza się szesnastą, żółtą. Jeśli przy rozbiciu zawodnik wbije żółtą do łuzy, może ją postawić w dowolnym miejscu i wbić białą poprzez uderzenie kijem żółtej. Po każdym wbiciu żółtej można ją ponownie wyjąć na stół i ułożyć w wybranym miejscu, natomiast nie wolno robić tego dwa razy z rzędu. Punktacja podobna do pozostałych: +1 punkt za wbicie bili, -1 punkt za faul.

Analogiczne rodzaje gry w bilard można odnaleźć w Finlandii pod nazwą “kaisa”.

Bilard i jego odmiany poza Europą

Bilard Amerykański

W Stanach Zjednoczonych bilard święci sukcesy popularności. Charakterystyczne dla amerykańskiego bilarda są dwie ważne cechy: niewielki stół i ogromne łuzy, dzięki czemu gra jest dynamiczna i szybka. Ulubiony stół Amerykanów to bez wątpienia ten 9′ (czyli 254 cm x 127 cm). Najbardziej znane rodzaje gry w bilard z tego kraju to:

 • Bank pool – na stole znajduje się 9 lub 15 kolorowych bil oraz biała bila. Gracz przy pomocy białej ma wbić kolorową – należy jednak zaznaczyć, że musi zadeklarować, którą konkretnie wbije. Przypadkowe bile nie dają punktów i wracają na stół.
 • Dziewiątka – w tej odmianie bilardu należy po kolei wbijać bile ponumerowane od 1 do 9. Celem gry jest wbicie do łuzy bili nr 9.
 • Ósemka (Blackball) – czyli klasyczne wbijanie kolorowych bil jednego rodzaju (stripes, czyli białe z kolorowym paskiem, lub solids, czyli w pełnym kolorze). O wyborze rodzaju decyduje pierwsze wbicie, później gracze wbijają swoje bile, aż na stole zostanie ostatnia – czarna. Wygrywa ten gracz, który wbije wszystkie 7 swoich bil, a na końcu czarną.

rodzaje bilarda

Najbardziej oryginalne rodzaje gry w bilard

Są jeszcze takie odmiany bilarda, o których zapewne nie miałeś pojęcia. Troszkę dziwne, nieco ekstrawaganckie lub awangardowe, ale w końcu bilard to bilard! Co można zaliczyć do najciekawszych odmian gry w bilard?

 1. Zoneball – czyli taki, którego rozgrywka ma miejsce na sześciokątnym stole.
 2. Crud – zamiast kijów wymaga użycia… rąk!
 3. Pokerball – gra w bilard z dodatkowym urozmaiceniem w postaci kart.
 4. Bottle Pool – jak sama nazwa wskazuje, wymaga użycia butelki.

To co? Gotowi na zupełnie nowe odmiany bilarda? Jeśli tak, czeka na Ciebie nasza oferta – Klub bilardowy Diament dla klientów indywidualnych oferuje naprawdę ciekawe atrakcje.

Polecane artykuły