Porady

Jak liczyć punkty w darcie?

Jak liczyć i zapisywać punkty w darcie

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z dartem i nie jesteś pewien, jak wygląda punktacja w darcie? Jak liczyć i zapisywać punkty w darcie? To zrozumiałe — gra w darta na początku może się wydawać bardziej skomplikowana, niż jest w rzeczywistości, ale gdy już poznasz garść podstawowych zasad, wszystko stanie się jasne. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór reguł, które ułatwią Ci liczenie punktacji w darcie, oraz kilka wskazówek dotyczących tego, jakich błędów unikać podczas rozgrywki.

Punktacja w darcie — Wyjaśniamy, jak to robić!

Na początku warto pamiętać, że choć można mówić o zdobywaniu punktów, to w praktyce się je zbija — w wersjach typu 501 i 301 chodzi o równe wyzerowanie punktów poprzez trafianie odpowiednich miejsc na tarczy.

tablica do darta - jak liczyć punkty w darcie

Tablica darta

Zapoznaj się dokładnie z tym, jak wygląda tablica do darta, by wiedzieć, jak wygląda punktacja w darcie: jest ona podzielona na oddzielone tzw. pająkiem (specjalną siatką, najczęściej metalową) podłużne sektory. Każdy sektor ma przydzieloną sobie liczbę punktów — możesz je zobaczyć na brzegu tarczy, często właśnie na niepunktowanej czarnej przestrzeni, tzw. oponie.

Czarno-białe sektory są liczone pojedynczo. Oprócz nich znajdziesz na tarczy dwa wąskie pierścienie dzielące tarczę na kolejne części. Zewnętrzny, sąsiadujący z oponą pierścień (najczęściej zielono-czerwony) liczy się za dwukrotność punktów określonych dla danego sektora. Wewnętrzny pierścień punktowany jest potrójnie. Na samym środku znajduje się bullseye, czyli centrum tarczy, otoczony pierścieniem — te dwie części także nie są liczone jednakowo, o czym niżej.

Dart — punktacja: jak liczyć

  • Bullseye — trafienie w sam środek tarczy jest liczone jako 50 punktów;
  • Bull — trafienie w zielony pierścień wokół bullseye jest liczone jako 25 punktów.
  • Zewnętrzny wąski pierścień — trafienie w większy z pierścieni pozwala pomnożyć x2 liczbę zdobytych punktów.
  • Wewnętrzny wąski pierścień — trafienie w mniejszy pierścień pozwala pomnożyć x2 liczbę zdobytych punktów.
  • Zwykłe, czarno-białe pola — trafienie w standardową część segmentu liczone jest według punktacji umieszczonej wokół tarczy, bez pomnażania.

Punktacja w darcie — ile punktów można zdobyć?

Maksymalna liczba punktów do zdobycia określana jest przez ogólne zasady darta — najczęściej to 501 lub 301. Jednak ponieważ jedna kolejka to 3 rzuty, w niej maksymalnie można wyrzucić 180 punktów. Żeby to osiągnąć, najlepiej celować w segmenty liczone za 20 punktów i potrójne pierścienie — wtedy właśnie 3 rzuty po 60 punktów dadzą 180 punktów.

punktacja w darcie

Jak wygląda koniec rozgrywki i jak zapisywać punkty w rzutkach?

Już wiesz, jak wygląda punktacja w darcie. O ile w trakcie gry w darta większość osób celuje w pola warte największą liczbę punktów, o tyle pod koniec trzeba się nieco bardziej nagimnastykować, by wyrównać liczbę zbijanych punktów do zera — co ważne, nie możesz zbić większej liczby punktów niż ta, która została. Dla przykładu: jeśli zostało Ci 25 punktów, najlepiej trafić pierścień wokół bullseye — wtedy w jednym rzucie kończysz rundę. Jeśli zamiast tego trafisz np. w 19, zostanie Ci na koncie 6 punktów. W sytuacji, gdy wciąż masz lotki na ręce, wystarczy trafić punktowany pojedynczo sektor 6 i skończyć grę. Jeśli zamiast tego trafisz w 10, na Twoim koncie pozostaje liczba 6 punktów, a oprócz tego tracisz kolejkę i musisz próbować dalej — dlatego staraj się unikać takich sytuacji za wszelką cenę.

Wiesz już, jak wygląda punktacja w darcie i jak zapisywać punkty w rzutkach. Jeśli okaże się, że podstawowe warianty gry to za mało, możesz poczytać o tzw. double-out, czyli wersji turniejowej, nieco bardziej skomplikowanej pod koniec i zdecydowanie bardziej emocjonującej. Gra w darta to świetny pomysł na imprezę urodzinową.

Polecane artykuły