Porady

Triki bilardowe, dzięki którym pokonasz rywala

Sztuczki bilardowe tricki

Bilard wymaga precyzji, poznania konkretnych technik oraz logicznego myślenia. Pasjonaci tego sportu często biorą udział w turniejach lub po prostu potrafią spędzać przy stole bilardowym każdą wolną chwilę. W końcu to doskonała rozrywka dla każdego i to w dodatku bez limitów wiekowych. Jednak bardzo szybko poczujesz, że chcesz nie tylko grać, ale też wygrywać! Już teraz mogą Ci w tym pomóc triki bilardowe, dzięki którym zaimponujesz znajomym oraz zwiększysz swoją szansę na wygraną.

Spis treści

 1. 3 sztuczki bilardowe, które musisz poznać
  1. Zadbaj o rotację
  2. Doceń potęgę prawidłowej postawy
  3. Nie zapomnij o kredzie

3 sztuczki bilardowe, które musisz poznać

Zadbaj o rotację

Zanim uderzysz w bilę koniecznie dobrze nastaw celownik. Jak celować w bilardzie? Pod jakim kątem uderzać? Bardzo ważne jest precyzyjne celowanie odrobinę nad środkowym punktem białej bili. Postępując w ten sposób, tuż po rozbiciu zyskasz pewność, że zatrzyma się ona w okolicach centralnej części stołu. To najkorzystniejszy sposób na nadanie rotacji, ale nie jedyny.

Możesz też zdecydować się na tzw. cofkę. W niektórych sytuacjach naprawdę się opłaca, gdyż uderzenie odbywa się poniżej środka bili. Jak sama nazwa wskazuje — jeśli dobrze wycelujesz, to kula się cofnie po zetknięciu z zagrywającą bilą.

Tak naprawdę tego typu trik bilardowy jest możliwy do wykonania dopiero wtedy, gdy zapanujesz nad swoimi mięśniami. Podczas uderzenia koniecznie nie mogą być one napięte.

Bilard triki

Doceń potęgę prawidłowej postawy i techniki w bilardzie

Jak zapewne wiesz, początkowym etapem gry jest ułożenie bil w trójkącie. Jednak okazuje się, że nawet na tym etapie wiele osób popełnia istotne błędy, które mogą nawet wpłynąć na końcowy wynik. Bile w trójkącie powinny być wtedy ściśle ze sobą zetknięte. Następnie zadbaj o to, aby Twoje rozbicie było odpowiednio silne i zdecydowane. W tym oczywiście pomoże Ci strategiczne ustawienie się. Czyli jakie? Otóż prawidłowa postawa jest często ignorowana nawet przez osoby, które grają już od wielu lat, a to duży błąd. Tym bardziej że to nic skomplikowanego.

Oto kilka kluczowych technik bilardowych:

 • jedną rękę ustaw pod linią kija, żeby mieć pełną kontrolę nad ruchem i zyskać większą precyzję,
 • z kolei drugą ręką, którą trzymasz kij, ustaw z tył — przyjmuje się, że najlepiej, aby znalazła się ona na wysokości tylnej nogi,
 • prawą stopę przesuń o krok do tyłu (w przypadku osób praworęcznych) oraz odchyl ją na zewnątrz — żeby stopa tworzyła kąt 90 stopni z linią kija, do tego noga z tyłu powinna być wyprostowana,
 • z kolei lewa noga z przodu ma być lekko ugięta,
 • ustaw głowę nisko nad kijem i nie poruszaj nią w trakcie strzału — najlepiej, żeby broda była odrobinę niżej niż kij,
 • podczas uderzenia porusza się tylko ręka i ramię, a reszta ciała ma pozostać nieruchoma.

Nie zapomnij o kredzie

Szczególnie wielu początkujących graczy ignoruje potęgę tkwiącą w kredowaniu. Na czym ono w ogóle polega? Zawsze przed uderzeniem powinieneś kredować końcówkę kija, aby mieć większą kontrolę nad tym, gdzie zostanie skierowana bila. Dzięki temu nie dopuścisz do wykonania nieczystego uderzenia, które nie da się ukryć — może zmniejszyć Twoje szanse na wygraną. Triki bilardowe mają za zadanie ułatwić grę, więc kredowanie zdecydowanie się w to wpisuje, gdyż pozwala uniknąć upokarzających kiksów.

Co ciekawe wielu zaawansowanych graczy twierdzi, że nawet kolor użytej kredy ma duże znaczenie i dobierają go w zależności od tego, jakie sztuczki bilardowe czy zagrania wykonują. Jednak na początku po prostu postaw na tradycyjne, białe kredowanie.

Zobacz również, jakie są rodzaje gry w bilarda.

Polecane artykuły