Porady

Jak grać w bilard? Porady dla początkujących

Kiedy po raz pierwszy zetkniesz się z zupełnie nową dziedziną  – niezależnie od tego, czy to gra, dyscyplina sportowa, instrument czy jakakolwiek inna nowość – zawsze jest w nas ta doza niepewności i pewna nieporadność. Nie bardzo wiemy, co zrobić, jak się poruszać, czy coś wolno, czy może jednak nie. Bilard niewiele się pod tym względem różni. Pojawiają się w końcu dziesiątki pytań. Jak podczas gry w bilard trzymać rękę? Jak się ubrać? Jak ułożyć bile? A może od razu chcesz w ogóle wiedzieć, jak podkręcać bilę? Pytaniom nie ma końca. Dlatego w dzisiejszym wpisie królują porady dla początkujących: jak zacząć grać w bilard?

Podstawa podstaw, czyli… co to właściwie jest bilard

Zapewne doskonale wiesz, że bilard rozgrywa się na stole pokrytym suknem – specjalną wełnianą tkaniną. Na wszystkie drobniejsze szczegóły – wymiar stołu, liczba graczy, bili, ich rozmiar, liczba (a nawet obecność!) łuz – zależą już od odmiany bilarda. Skupmy się zatem na tych najbardziej uniwersalnych, a przede wszystkim – na Twojej roli w tej grze!

Jak grać w bilard? Porady

Znasz już zasady: bile najczęściej muszą trafić do łuz. Gracze działają naprzemiennie, wbijając je przy pomocy kija i białej bili rozgrywającej. Tura każdego z nich kończy się dopiero gdy popełni faul albo nie trafi bilą do łuzy. Teraz czas zadać sobie ważne pytanie: jaki sprzęt będzie Ci niezbędny? 

Poznaj te elementy, bez których gra zwyczajnie nie może się odbyć. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze grać w bilard (i to tak naprawdę dobrze!), odpowiedź jest prosta – siła tkwi w odpowiednio zrealizowanych podstawach. Należy do nich umiejętne korzystanie z kija. Najlepszy będzie taki o wadze adekwatnej do twoich preferencji – ani za lekki, ani za ciężki. Dlaczego? Jedna skrajność utrudni wycelowanie, a druga spowolni uderzenie. 

Inne ważne elementy stołu to chociażby podpórki do kija, trójkąt (rama) niezbędny do ustawienia bil na początku oraz kreda, dzięki której podczas uderzenia kij nie ześlizgnie się z kluczowej białej bili.

porady jak dobrze grać w bilard

Podstawowe zwroty, które powinieneś znać

  • Rozbicie – pierwsze uderzenie w białą bilę, które ma na celu rozbić początkowy trójkąt ułożony z kul.
  • Stół otwarty – sytuacja, w której po rozbiciu do łuzy nie wpadła żadna kolorowa bila albo z kolei wpadła taka sama liczba połówek i całych. Wtedy bile nie zostają przyporządkowane do żadnego z graczy.
  • Oko dominujące – to oko, które najmocniej wpływa na Twoją grę w bilard. Jak sprawdzić, które to? Zapewne nie. Najprostszy sposób na to, by określić oko dominujące, to krótki test. Spójrz na dowolny przedmiot oddalony o ok. 3 metry. Wskaż go palcem i skup na nim wzrok. Kiedy palce zacznie się rozmazywać, zamknij jedno oko i sprawdź, jak palec ma się względem przedmiotu. Jeśli pokazuje wybrany przedmiot – to oko jest dominujące. Jeśli pokazuje coś obok – to oko zamknięte jest dominujące. Aby się upewnić, otwórz drugie oko. Działa?

Jak trzymać kij i jaką postawę przyjąć? Technika gry 

Wiesz, jak powinieneś stać przy stole bilardowym? Dlaczego należy unikać ponoszenia się zaraz po oddaniu strzału? Podpowiadamy.

Rozpoczęcie nauki gry w bilard to tak naprawdę rozpoczęcie nauki poruszania się przy stole do gry. Najważniejszy aspekt to maksymalne unieruchomienie ciała podczas uderzenia. Jedyna część ciała, jaka powinna się poruszać, to tylna ręka. Poza tym aby poznać podstawy bilarda, należy dobrze balansować ciałem. Jak to zrobić?

  • utrzymaj nogi w lekkim rozkroku; tylną bardziej wyprostowaną, przednią ugiętą;
  • głowa powinna być tak nisko nad kijem jak to tylko możliwe, ale bez dotykania go brodą;
  • wyprostuj przednią rękę i wciągnij ją przed siebie, tylną trzymając kij na wysokości tylnej nogi.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas gry w bilard?

  • Podskakiwanie, czyli tzw. “hop do góry”. Chodzi o jeden z elementarnych i naprawdę często występujących błędów, czyli podnoszenie się podczas wykonywania ruchu. Może wydawać się to drobnostką, ale jeśli już podczas uderzenia myślisz o tym, że zaraz je skończysz, zaczynasz się podnosić. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie. Jak zacząć grać w bilard? No cóż. Na pewno nie skacząc. 
  • Za szybkie wykonywanie ruchu – wydaje Ci się, że już jesteś mistrzem gry? Za szybkie uderzenie w bilę szybko wyprowadzi Cię z błędu! Złe wymierzanie to prawdziwa zmora wszystkich, którzy zaczynają przygodę z bilardem.

Mamy nadzieję, że te porady dla początkujących – jak grać w bilard nieco pomogły Ci przy pierwszych turach tej fascynującej gry. Jest jeszcze coś, o czym chciałbyś przeczytać?

Polecane artykuły