Porady

Jak trzymać kij bilardowy? Poradnik

Jak trzymać kij bilardowy

Nasz klub słynie między innymi z gry w bilard. Co wieczór gromadzi zajawionych fanów, którzy z entuzjazmem i zacięciem walczą o wbicie tej ostatniej bili do jednej z kilku łuz. Przyszło Wam zapewne zauważyć, że rozgrywkom tym towarzyszą nierzadko wysublimowane pozy — gracze uwielbiają popisywać się swoimi technikami bilardowymi . Adeptom gry w bilard, którzy pragną znaleźć się w gronie zwycięzców, podpowiadamy poniżej jak trzymać kij do bilarda, by… wygrać:) Trzymanie kija bilardowego nie jest trudne!

Spis treści

  1. Na czym polega gra w bilard i jak prawidłowo trzymać kij bilardowy?
  2. Doradzamy, jak trzymać kij bilardowy!

Na czym polega gra w bilard i jak prawidłowo trzymać kij do bilarda?

Wielu z Was nie trzeba zapewne przypominać, na czym polega bilard. Wiedzę jednak zawsze warto utrwalić, dlatego pokrótce streścimy jej przebieg (sprawdź też historię gry w bilard). Najprościej mówiąc, bilard to gra, która rozgrywana jest na stole pokrytym specjalnym suknem. Polega ona na uderzaniu w bile specjalnym kijem i wbijaniu ich do otworów w stole. Kule wyprodukowane są z odpowiedniego materiału, z reguły o określonych parametrach. W grze najczęściej uczestniczą dwie osoby, które rozgrywają bile na przemian, aż do popełnienia błędu. Podczas rozgrywki gracze używają kredy, którą pokrywa się kapkę kija, aby siła uderzenia przy kontakcie z bilą była po prostu większa.

Laikom podpowiemy, iż istnieje wiele rodzajów gier bilardowych. Różnią się one między sobą nie tylko zasadami rozgrywki, ale nawet samymi “technikaliami”: rozmiarami stołu, liczbą używanych bil oraz ich kolorami i numerami. Trzy z nich uważane są za najpopularniejsze. Bilard francuski nazywany karambolem, bilard amerykański — pool oraz bilard angielski — czyli snooker (sprawdź, czym różni się snooker od bilarda). Już samo to wskazywać może na to, że gra cieszy się długą historią. Jej powstanie przypada — uwaga! – na XV wiek. Początkowo gra odbywała się na stołach bez otworów ograniczonych bandami. Z czasem zastosowano łuzy, do których z założenia mają trafiać kolorowe bile.

jak trzymać kij bilardowy

Bilard — jak trzymać kij? Doradzamy!

Jedną z najważniejszych zasad gry jest to, jak się trzyma kij do bilarda. Jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Gra wymaga bowiem wykorzystania przemyślanej techniki oraz wybrania odpowiedniego kija. Ważne jest ustawienie całego ciała, w którym należy uwzględnić ustawienie stopy, pochylenie ciała, a przede wszystkim ustawienie ramienia i ręki. To od ułożenia ciała i koordynacji ruchowo-wzrokowej zależy optymalna siła i celność uderzenia.

Jak trzymać kij od bilarda w prawidłowy sposób? Należy najpierw odpowiednie wysunąć jedną nogę trochę do przodu i ugiąć ją, drugą nogę pozostawiając wyprostowaną. Stopę ustawioną z przodu układamy równolegle do kija, a tylną pod kątem do 90 stopni do stopy przedniej.

bilard - jak trzymać kij od bilarda

Jak najlepiej trzymać kij od bilarda? Ręka, w której trzymamy kij, powinna pozostać z tyłu — najlepiej na wysokości tylnej nogi — przy czym ramię powinno znajdować się w pozycji równoległej do kija. Głowę pochylamy tak, by kij znajdował się zaraz pod naszą brodą (broda jednak nie powinna się z kijem stykać). W ten sposób siłę uderzenia kontrolujemy tylko tą ręką, w której mamy kij. To właśnie od jej prawidłowego ustawienia zależy, jaka będzie siła strzału i jaki kąt uderzenia. Pamiętajmy jednak, że podczas uderzenia, oprócz ramienia reszta ciała powinna pozostać nieruchoma, zaś ciężar ciała rozłożony proporcjonalnie na obie nogi.

W tym czasie druga dłoń, która nie trzyma kija, staje się dla niego swoistą podporą. Formujemy z niej literę C, prostując jej kciuk i kierując go w stronę gracza. Rękę umieszczamy na stole, lekko stawiając na opuszkach palców. To odpowiednie ustawienie zapewni między kciukiem a palcem wskazującym wolną przestrzeń, która posłuży jako podparcie dla kija. Wtedy jesteśmy w stanie oddać celny strzał. To sposób na to, jak trzymać kij do bilarda.

Polecane artykuły