Porady

Wybór kija bilardowego – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki kij bilardowy wybrać

Bilard to gra dla każdego, jednak dopiero gdy prawidłowo się przygotujesz i poznasz wszystkie zasady, zaczniesz wygrywać. Kluczowe staje się też dobranie odpowiedniego kija bilardowego. Nie jest to takie proste, gdyż wymaga zwrócenia uwagi na szereg ważnych czynników od wagi, po producenta czy rodzaj drewna, z jakiego został wykonany kij. Przekonaj się zatem, jak dobrać kij bilardowy, aby grać jak profesjonalista i wznieść swoje umiejętności na wyższy poziom.

jaki kij bilardowy

Spis treści

  1. Kij bilardowy – jaki wybrać?
    1. Dopasuj kij bilardowy do swojego poziomu
    2. Rodzaj drewna
    3. Długość kija bilardowego
    4. Waga kija
  2. Jak dobrać kij bilardowy?

Jaki kij bilardowy wybrać?

Dopasuj kij bilardowy do swojego poziomu

Podczas wybierania kija bilardowego nie warto sugerować się jedynie jego ceną, wyglądem czy rodzajem drewna. Tak naprawdę pierwszym krokiem jest jasne stwierdzenie, na jakim poziomie są Twoje umiejętności. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, czy jest Ci potrzebny kij dla amatorów i osób początkujących, dla średniozaawansowanych czy też dla profesjonalistów. Nie udawaj, że jesteś na wysokim poziomie, chociaż masz na koncie 2-3 rozgrywki bilardowe, bo tak naprawdę jedynie utrudnisz sobie grę.

Rodzaj drewna

Jaki kij bilardowy wybrać dla osoby początkującej? Najlepiej taki, który został wykonany z północno-amerykańskiego klonu. W przypadku modeli skierowanych do nieco bardziej wytrawnych graczy również najczęściej wykorzystuje się ten sam rodzaj drewna, ale jego selekcja jest znacznie dokładniejsza. Wykorzystuje się tutaj wyższej jakości kawałki drewna, co ma się przełożyć na trwałość i solidność kija do bilarda. Z czego natomiast są wykonane modele przeznaczone dla profesjonalistów? Otóż zazwyczaj to mieszanka północno-amerykańskiego klonu z różnymi egzotycznymi rodzajami drewna. Taka kompozycja sprawia, że kij bilardowy staje się bardziej elegancki i jeszcze trwalszy.

Kij bilardowy jaki wybrać

Długość kija bilardowego

Często osoby, które nie wiedzą, jaki kij do bilarda wybrać, zapominają, jak ważne jest dopasowanie go do tak indywidualnych kwestii, jak np. wzrost gracza. W klubach bilardowych oraz w sklepach z kijami można znaleźć zazwyczaj modele, których długość mieści się w przedziale 145-148 cm. Wszystko dlatego, że takie rozmiary są odpowiednie dla większości osób. Oczywiście im niższa czy też wyższa jest dana osoba, tym konieczne będzie wybranie krótszego lub dłuższego kija.

W przypadki bardzo wysokich osób, które mierzą ponad 190 cm, rozwiązaniem jest zamówienie kija bilardowego, który ma wydłużone szczytówki, co nie odbija się negatywnie na precyzji podczas uderzeń, ale za to skutecznie go wydłuża. Z kolei dzieci i osoby, które mierzą poniżej 155 cm, powinny zdecydować się na wybór krótszego kija niż 145 cm. Zazwyczaj są one robione na indywidualne zamówienie. Jeśli nie wiesz jak i jaki kij bilardowy wybrać, to stań obok niego. Jeśli sięga Ci mniej więcej do ramion, to znaczy, że z powodzeniem możesz nim grać.

Waga kija

Istotna staje się także waga kija bilardowego, która może negatywnie wpłynąć na przebieg rozgrywki. Najlepiej, aby waga mieściła się w przedziale 19-19,5 oz., czyli uncji. Zbyt ciężki kij sprawi, że stracisz zbyt wiele energii podczas gry, a Twoje uderzenia staną się mniej precyzyjne.

Jak dobrać kij bilardowy?

Często wykorzystuje się jeszcze jedną zasadę. Otóż osoby tęższe powinny zdecydować się na nieco cięższe kije, np. właśnie te 19,5 oz. Z kolei gracze o drobnej budowie ciała lub też tacy, którzy mają dość słabe ręce, najlepiej niech sięgną po modele lżejsze.

Teraz gdy odwiedzicie nasz klub, już nie będziesz zastanawiać się, jak dobrać kij bilardowy. Po prostu sięgniesz po model, dzięki któremu wygrasz każdą rozgrywkę.

Sprawdź też odmiany bilarda i techniki bilardowe oraz dowiedz się, co to jest kreda do bilarda.

Polecane artykuły