Snooker wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo podobny do znanego nam wszystkim bilarda. Odkryj, jaka jest różnica między bilardem a snookerem!
Spis treści
- Co to jest snooker?
- Jakie są różnice między snookerem a bilardem?
- Zasady gry w snookera
- Snooker a bilard – czy warto grać w snookera?
Co to jest snooker?
Snooker jest odmianą bilarda, która powstała w Indiach, w trakcie, gdy stacjonowali tam brytyjscy żołnierze w XIX wieku. Znudzeni grą w bilard zaczęli tworzyć nowe zasady i urozmaicać techniki bilardowe. Swoją nazwę ostatecznie ma zawdzięczać Neville’owi Chamberlainowi. W nomenklaturze wojskowej nazwa ta oznacza “żółtodzioba”, jednak bynajmniej nie jest to gra dla laików. Wręcz przeciwnie! Jakie są zasady gry w snookera?
Przez okoliczności powstania tej gry, towarzyszą jej restrykcyjne zasady co do ubioru. Do rozpoczęcia gry w snookera konieczne są eleganckie stroje. Mężczyźni zobowiązani są do założenia muszki, kamizelki oraz koszuli, podczas gdy w bilard można grać w strojach casualowych.
Jakie są różnice między snookerem a bilardem?
Podstawowa różnica między bilardem a snookerem to fakt, że stół do snookera jest dużo większy. Ma on aż 3,6m na 1,8m! Posiada 6 kieszeni (w snookerze są kieszenie zamiast łuz) – 4 w rogach i 2 w połowie dłuższych band. Gra się w dwie osoby lub stają w szranki dwie drużyny. Niegdyś grało się bilami z kości słoniowej. Rozgrywka odbywa się na stole wykonanym z mahoniu i pokrytym zielonym suknem. Gra się 22 bilami. Kije do uderzania bil nie powinny być krótsze niż 91 centymetrów. Dopuszczalne są przyrządy pomocnicze np. w postaci podpórki pod kije, przedłużki i nasadki.
Zasady gry w snookera
Zadania gracza i zasady snookera są proste. Gracz musi uderzyć białą bilę tzw. cue ball, by pozostałe wpadały do kieszeni w odpowiedniej kolejności. Gracz, który będzie miał najwięcej punktów, gdy nie zostanie ani jedna bila na stole wygrywa. Należy wbijać na przemian bilę czerwoną z innym kolorem. Przed próbą wbicia należy poinformować zarówno przeciwnika, jak i sędziego, który kolor mamy zamiar wbić. Jeśli mu się nie powiedzie, wówczas następuje tura przeciwnika. Dany kolor bili ma określoną wartość punktową.
Według zasad snookera rozgrywka może zostać zakończona w kilku przypadkach:
-
- poddanie się jednego z graczy
- gdy jeden z graczy ma ośmiopunktową przewagę, a na stole została tylko czarna bila,
- poprzez faul lub wbicie, gdy na stole pozostaje tylko czarna bila
- poprzez ogłoszenie sędziego o końcu rozgrywki.
W szczególnych sytuacjach wygranym nie zostaje ten z największą liczbą punktów. Dzieje się tak, gdy gracz poddał partię lub zachował się w sposób niesportowy. Co ważne, jako że jest to tzw. sport dżentelmenów, to każdy gracz jest zobowiązany do natychmiastowego ujawnienia tego, że dokonał on faulu, nawet jeśli sędzia się nie zorientował.
Snooker a bilard – czy warto grać w snookera?
Gdy porównujemy snooker a bilard, od razu rzuca się w oczy znacząco większa popularność tego drugiego. Warto zainteresować się tym sportem, ponieważ można wygrać naprawdę duże pieniądze! Jeszcze w latach 20. XX wieku Joe Davies, mistrz świata w snookerze, wygrał ledwie 6 funtów. Dziś Ronnie O’Sullivan, który został najmłodszym mistrzem Wielkiej Brytanii w wieku zaledwie 17 lat, zarobił ćwierć miliona funtów. Kto by nie chciał dostać tyle pieniędzy?
Sprawdź też zasady gry w bilarda dla początkujących oraz dowiedz się, co to jest bilard Angielski.
FAQ
Czym różni się snooker od bilarda?
- Snooker i bilard to dwie różne odmiany gry na stole bilardowym. Snooker charakteryzuje się większym stołem (3,6m x 1,8m), większą liczbą kieszeni (6 zamiast 6) oraz specyficznymi zasadami dotyczącymi kolejności wbijania bil.
Jakie są zasady gry w snookera?
- Zasady gry w snookera wymagają uderzenia białą bilą, aby kolejno wprowadzać czerwone bile i bile kolorowe do kieszeni, zdobywając punkty za każdą prawidłowo wprowadzoną bilę. Gra kończy się, gdy nie ma już bil na stole lub gdy jeden z graczy zdobędzie wystarczającą przewagę punktową.
Czy warto zainteresować się grą w snookera?
- Snooker oferuje zarówno fascynującą rozrywkę, jak i możliwość wygrania znacznych pieniędzy w profesjonalnych turniejach. Popularność i prestiż tego sportu przyciągają wielu graczy, zarówno zawodowców, jak i amatorów.