wiedza

Zasady gry w darta – jak rzucać, by zawsze trafiać do celu?

Dart zasady

Dart to gra, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Świadczy o tym fakt, że jest rozgrywana nie tylko towarzysko, ale również na mistrzostwach świata. Mało kto wie, że jest profesjonalnym sportem, jak również tradycyjną lokalową rozrywką, którą cenią sobie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii czy Stanów Zjednoczonych. W dużym uproszczeniu Dart to gra, która polega na rzucaniu małymi lotkami do tarczy powieszonej na ścianie. Jak każdą szanowaną grę, tak również grę w darta obowiązują zasady wysokości, dystansu oraz punktacji. Dart — jak rzucać lotkami? Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, trafianie do celu jest tutaj nie lada sztuką. Jak rzucać lotkami w optymalny sposób? Poznajcie zasady darta.

Spis treści:

Jak rzucać w darta?

Specyfika tarczy — zasady darta

Gra w darta odbywa się w systemie tenisowym, to znaczy podzielona jest na trzy sety, które z kolei dzielą się na trzy legi. Tablica, do której trafiać będą rzutki, powinna być zawieszona tak, by jej środek mieścił się na wysokości 1,73 m od podłogi. Prawidłowa odległość od tarczy darta to z kolei 2,38 m.

Jak grać w darta?

Każdy gracz rozpoczyna grę ilością 501 punktów na koncie i dąży do tego, by tę liczbę wyzerować. Po wyznaczeniu kolejności, w jakiej gracze będą rzucać do tarczy, nie pozostaje nic innego jak przejść do rozgrywki. Jak rzucać w darta? Standardowa tablica do gry w darta podzielona jest na dwadzieścia trójkątnych ponumerowanych pól. Tą właśnie numeracją powinieneś się sugerować w kontekście przyznawania punktów za trafienie. Na tarczy znajdują trzy pierścienie, ale dla zawodników ważny jest drugi, wewnętrzny okrąg, za zdobycie którego punktacja notowana jest aż za 3. Trafienie w pierwszy oznacza podwojenie punktów, zaś w trzeci 25, a jego środek – aż 50! Jak liczyć punkty w darcie? Jeśli trafimy w sektor tarczy, dajmy na to z 4 punktami, to tyle punktów powinno zostać odjętych od naszego konta. Jeśli jednak trafimy w pierwszy pierścień – odejmujemy z naszej puli 8, jeśli w drugi – 12, a jeśli w trzeci – 25. Osoba, która trafi w środek bulla, odejmuje wtedy sobie aż 50 punktów. Po każdym rzucie lotką sprawdzamy, ile punktów jest przypisanych do danego pola. By jednak nie było zbyt łatwo, na tarczy oprócz punktowanych pól znajdują się również niepunktowane, które znajdują się tuż przy brzegu tarczy. Oznaczone są czarnym kolorem – potocznie zwanym oponą.

Dart — jak rzucać?

Dart jak rzucać?Jak w każdym sporcie w darcie również liczy się odpowiednia postawa. Bardzo ważne jest ułożenie stóp. Jeżeli jesteś praworęczny, powinieneś wysunąć prawą stopę do przodu. By zachować odpowiedni balans, pochyl się lekko do przodu i trzymaj lotkę przed rzutem na wysokości prawego oka. Jak rzucać w darta? W tym przypadku nie ma jednego złotego środka, ani sprawdzonego sposobu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz wyważenia samej lotki. Początkującym graczom poleca się trzymać rzutkę jak długopis, czyli przy samym grocie, by z biegiem czasu gracz wyrobił sobie indywidualny chwyt.Podczas samego rzutu ważna jest współpraca aż trzech części ciała: barku, łokcia i nadgarstka. Bark musi być nieruchomy (co ma wpływ na celność rzutu). Łokieć nieruchomy podczas cofania ręki przed rzutem w momencie wypuszczania lotki, powinien unieść się lekko w górę. Praca nadgarstkiem zależy od stopnia zaawansowania gracza. I… to wszystko. Trudne? Niekoniecznie. Pamiętaj, że regularnie trenując grę w darta, dojdziesz do wprawy, która być może kiedyś uczyni Cię mistrzem:)

Polecane artykuły